Dar jasnowidzenia

Retrokognicja to odmiana jasnowidzenia umożliwiająca widzenie zdarzeń przeszłych, odbieranych z wymiaru normalnie niedostępnego. Zjawisko zaliczane jest do pseudonauki, ponieważ współczesna nauka stoi na stanowisku, iż nie istnieją wiarygodne badania potwierdzające jego istnienie. Druga strona natomiast twierdzi, że nauka specjalnie zaprzecza istnieniu tego zjawiska, ignorując dowody, ponieważ nie potrafiłaby go wyjaśnić i zburzyłoby to cały światopogląd nauki, oparty na zdrowym rozsądku.

Najsłynniejszym w Polsce, żyjącym obecnie retrokognitą jest Krzysztof Jackowski, który potrafi – posiadając osobiste rzeczy ofiary – określić przebieg zbrodni. Robił to wielokrotnie w serii dokumentalnej „Eksperyment jasnowidz” emitowanej w telewizji, a także w „Pojedynku jasnowidzów„, realizowanym w 2002 roku przez japońską telewizję TV-Asahi, gdzie został z kolei okrzyknięty „najlepszym jasnowidzem na świecie” bezbłędnie przytaczając z wielką dokładnością szczegóły zabójstwa czteroosobowej rodziny w Osace, w obcym kraju.

Krzysztof Jackowski posiada kilkaset dokumentów wydanych przez policję, z podziękowaniami za owocna współpracę, w tym wiele dokumentów z podziękowaniami za dokładne wskazanie miejsc, w których potem znaleziono ciało.