Wróżenie z pośladków

Rumpologia lub wróżenie z pośladków to pseudonauka pokrewna fizjonomice, opierająca się na badaniu nierówności, dołków, brodawek, pieprzyków oraz fałd na pośladkach osoby w podobny sposób do tego, w jaki osoba praktykująca chiromację bada dłonie.

Rumpologowie prezentują różne poglądy na temat znaczenia poszczególnych cech pośladków. Według Stallone lewy i prawy pośladek ujawniają odpowiednio przeszłość i przyszłość danej osoby. Uważa ona także, że „przestrzeń pomiędzy pośladkami odnosi się do podziału półkul mózgowych”. Według ślepego, niemieckiego jasnowidza i rumpologa Ulfa Becka „umięśnione pośladki w kształcie jabłka wskazują na osobę charyzmatyczną, dynamiczną, bardzo pewną siebie i często kreatywną. Osobę, która cieszy się życiem. Pośladki w kształcie gruszki sugerują osobę bardzo niezmienną, cierpliwą i twardo stąpającą po ziemi.” Brytyjski rumpolog Sam Amos twierdzi, że „okrągły tyłek wskazuje, że osoba jest otwarta,
wesoła i optymistyczna w życiu. Jednak płaski tyłek sugeruje, że osoba jest raczej próżna, negatywna i smutna.”

Rumpologia może być praktykowana wzrokowo, dotykowo lub przy użyciu zdjęć. Na przykład Jackie Stallone wykonuje wróżenie z pośladków na podstawie zdjęć i twierdzi, że przepowiedziała wynik wyborów prezydenckich w USA oraz rozdania nagród Akademii Filmowej poprzez czytanie z pośladków swoich dwóch dobermanów. Ulf Buck twierdzi, że jest w stanie przewidzieć przyszłość danej osoby poprzez dotykanie jej nagich pośladków.