Gra w Taroka

Tarok to gra karciana, do której używa się specjalnej talii (od 40 do 78 kart), w której główną rolę odgrywają 21 taroki. W rozmaitych wariantach gra od trzech do sześciu osób.

Obecnie znane karty taroka zaczęły się pojawiać w Niemczech w XVIII w. Najstarsze zachowane talie, które przedstawiały sceny zwierzęce, były wówczas zwane tarokiem zwierzęcym i pochodzą z około 1765 r.

W tym okresie uległa ustaleniu liczba kart w talii i ich podstawowa symbolika, relacje kart między sobą oraz podział na grupy, jednakże w wielu krajach preferowane są najrozmaitsze warianty gry. We Francji używa się 78 kart, gra nimi od 3 do 5 osób, w szwajcarskim kantonie Wallis 62 karty, od 3 do 8 graczy, a w Czechach 54 karty, czterech graczy.

Używa się talii 78 kart która składa się z 52 kart standardowych, 4 kart jeźdźca (po jednym dla każdego koloru), 21 taroków numerowych od 1 do 21 oraz karty excuse (Głupiec).
Każdy z graczy otrzymuje odpowiednią ilość kart: W wersji 3 lub 4 osobowej na stos (talon) (nazywany też skatem, fr le chien – pies) trafia 6 kart, reszta kart jest rozdzielana równo między graczy – wszyscy gracze otrzymują odpowiednio 24 lub 18 kart. W przypadku 5 graczy na psa trafiają 3 karty, pozostałe karty podobnie jak w przypadku wersji 3 i 4 osobowej są po równi rozdzielane między graczy – każdy otrzymuje wówczas 15 kart.

Celem gry jest zdobywanie lew oraz punktów za karty. Gracz może grać pojedynczo bądź w drużynie. Jeśli gracz chce grać w drużynie wybiera partnera zazwyczaj poprzez wybór jednego z króli. Gracz nie wie kto jest jego partnerem dopóki ten nie ujawni się wyrzucając w trakcie rozgrywki odpowiedniego króla. Może zdarzyć się sytuacja, że odpowiedni król znajduje się w stosie – wówczas nikt nie zostaje partnerem grającego.

Celem gry jest zdobycie odpowiedniej ilości punktów w zależności od tego ile kart krańcowych grający zdobył w lewach. Są trzy karty krańcowe: 21 – najwyższy tarok, 1 – najniższy tarok oraz karta excuse. Jednym z najważniejszych elementów gry jest zdobycie w ostatniej lewie taroka I – wówczas otrzymuje się 10 punktów bonusowych.