Tarok

Gra w Taroka
Magia

Tarok to gra karciana, do której używa się specjalnej talii (od 40 do 78 kart), w której główną rolę odgrywają 21 taroki. W rozmaitych wariantach gra od trzech do sześciu osób.

Obecnie znane karty taroka zaczęły się pojawiać w Niemczech w XVIII w. Najstarsze zachowane talie, które przedstawiały sceny zwierzęce, były wówczas zwane tarokiem zwierzęcym i pochodzą z około 1765 r.

W tym okresie uległa ustaleniu liczba kart w talii i ich podstawowa symbolika, relacje kart między sobą oraz podział na grupy, jednakże w wielu krajach preferowane są najrozmaitsze warianty gry. We Francji używa się 78 kart, gra nimi od 3 do 5 osób, w szwajcarskim kantonie Wallis 62 karty, od 3 do 8 graczy, a w Czechach 54 karty, czterech graczy.

Używa się talii 78 kart która składa się z 52 kart standardowych, 4 kart jeźdźca (po jednym dla każdego koloru), 21 taroków numerowych od 1 do 21 oraz karty excuse (Głupiec).
Każdy z graczy otrzymuje odpowiednią ilość kart: W wersji 3 lub 4 osobowej na stos (talon) (nazywany też skatem, fr le chien – pies) trafia 6 kart, reszta kart jest rozdzielana równo między graczy – wszyscy gracze otrzymują odpowiednio 24 lub 18 kart. W przypadku 5 graczy na psa trafiają 3 karty, pozostałe karty podobnie jak w przypadku wersji 3 i 4 osobowej są po równi rozdzielane między graczy – każdy otrzymuje wówczas 15 kart.

Celem gry jest zdobywanie lew oraz punktów za karty. Gracz może grać pojedynczo bądź w drużynie. Jeśli gracz chce grać w drużynie wybiera partnera zazwyczaj poprzez wybór jednego z króli. Gracz nie wie kto jest jego partnerem dopóki ten nie ujawni się wyrzucając w trakcie rozgrywki odpowiedniego króla. Może zdarzyć się sytuacja, że odpowiedni król znajduje się w stosie – wówczas nikt nie zostaje partnerem grającego.

Celem gry jest zdobycie odpowiedniej ilości punktów w zależności od tego ile kart krańcowych grający zdobył w lewach. Są trzy karty krańcowe: 21 – najwyższy tarok, 1 – najniższy tarok oraz karta excuse. Jednym z najważniejszych elementów gry jest zdobycie w ostatniej lewie taroka I – wówczas otrzymuje się 10 punktów bonusowych.

Wierzenia hawajskie
Magia
Huna

Huna to nazwa nadana przez Maxa Freedom Longa opracowanej przez niego wersji dawnych wierzeń hawajskich. „Huna” w języku hawajskim znaczy „tajemnica” Max Long podczas pracy w jednej z hawajskich szkół, przez przypadek, zetknął się z miejscowymi praktykami magicznymi. Następnie w celu bliższego ich poznania spędził znaczną część życia na poszukiwaniach …

Karzełki i skrzaty
Magia
Duchy domowe

Duchy domowe to według dawnych wierzeń ludowych istoty nadprzyrodzone zamieszkujące w każdym domu. Wiara ta miała swe zakorzenienie w kulcie przodków, którzy nawet po śmierci pozostawali blisko swoich siedzib: grzebano ich w otoczeniu domu lub nawet pod podłogą izby. Duchy domowe dzielono na dwie kategorie: przyjazne i niebezpieczne. Rola niektórych …

Indyjska joga
Magia
Hathajoga

Hathajoga to tradycja indyjskiej jogi, bazująca głównie na pozycjach ciała asana, sześciu procesach oczyszczających krija oraz na kontroli oddechu (pranajama). Słowo hatha znaczy siła. Wyrazu tego używa się jako przysłówka w sensie „przemocą” lub „wbrew czyjejś woli”. Słowo to składa się z dwóch członów ha oznaczającego słońce i tha oznaczającego …